Plastická operace víček (Blepharoplastika) je estetickým zákrokem řešícím pokles víček, nebo tukové polštáře v oblasti očí. Indikací k tomuto výkonu jsou ptóza (pokles horního víčka, které zasahuje přes okraj rohovky), tukové výhřezy, nebo přebytky kůže.
Jak probíhá zákrok?
Blepharoplastika se provádí při poklesu víček nebo tvorbě tukových váčků pod očima. Operatér odstraní v dané oblasti přebytečnou kůži, tukové výhřezy a někdy také část svalu. V případě, že problémovou partií jsou spodní víčka a na nich vytvořené tukové váčky, pak lze plastickou operaci očí řešit z vnitřní strany víčka přes spojivku.
Operační výkon se běžně provádí v lokální anestezii a pacient po výkonu odchází domů. Doporučujeme mít s sebou doprovod, rozhodně po výkonu neřídit ihned auto.
Po operaci jsou časté krevní podlitiny a otoky, které ale během několika málo dnů zcela vymizí.
Co blepharoplastika léčí?
Blepharoplastika především koriguje příčiny staršího a unavenějšího vzhledu, nejčastěji se provádí u lidí starších 35 let. V případě, že pacient má k potížím vrozené dispozice, je možné blepharoplastiku provést i u mladších klientů.
Nevýhody blepharoplastiky
Pravděpodobně nejdůležitější nevýhodou blepharoplastiky je tzv. ektropium. Projevuje se přetočením očního víčka, nebo odtažením spojivky od oka. Dochází k tomu, že pacient neustále slzí a tím dochází k permanentnímu zvlhčování a dráždění kůže v oblasti oka. Ektropium se tvoří v důsledku otoků, ale je dočasné. Trvalé ektropium je způsobeno odběrem příliš velké části kůže, nebo komplikací hlubokých jizev v oblasti svalů a vaziva.
Jak se chovat po blepharoplastice?
Ošetřující lékař pacienta před odchodem domů podrobně seznámí s tím, jak se chovat a co dělat v následujících dnech. Obecně platí, že po blepharoplastice se doporučuje mít při spánku hlavu ve zvýšené poloze. Minimálně týden po zákroku je nezbytně nutné nevystavovat se přílišné tělesné námaze, která vyvolává zvyšování krevního tlaku, což je po operaci očních víček nežádoucí. Vhodné je se v prvních dvou dnech vyvarovat poloze hlavou dolů (zavazování tkaniček, práce v předklonu), aby nedocházelo k překrvení hlavy. Úskalím blepharoplastiky je možné otékání očních víček v prvních dnech po zákroku. Vyloučit nelze ani vznik drobných modřin v oblasti dolních víček, které ovšem během krátké doby vymizí. Rychlejšímu vstřebávání otoku i modřin pomáhá přikládání chladivých obkladů.
Aplikace Botulotoxinu odstraňuje a zjemňuje vrásky – obzvláště mimické vrásky mezi obočím, na čele, kolem očí a nad horním rtem. Při vhodné aplikaci zachová přirozený a mladistvý vzhled obličeje.
Aplikuje se jemnými vpichy do obličeje velmi tenkými jehlami. Zákrok je prakticky bezbolestný.
Pravidelným opakováním se prodlužuje délka efektu.
Po aplikaci je nutno dodržovat určitá pravidla:
– 4-5 hodin se nepřeklánět, nelehat si
– 4-5 hodin je vhodná menší mimika
– 1-2 dny není vhodná větší fyzická námaha, nebo saunování
– 1 týden je vhodné se vyvarovat masáži obličeje a kosmetickému ošetření obličeje
Sklerotizace je ošetření, při kterém je do rozšířených žilek na dolních končetinách vstřikován sklerotizační roztok. Ten způsobí podráždění žilní stěny a následné uzavření poškozené žilky.
Sklerotizace se používá k odstranění drobných metličkových a retikulárních varixů.
Průběh sklerotizace
Při výkonu je postupně tenkou jehlou do viditelných žilek aplikován sklerotizační roztok. Z každého vpichu zmizí vždy určitý okrsek žilek. U větších žil je místo roztoku používána sklerotizační pěna, která je u těchto žil účinnější. Při výkonu může pacient cítit mírný tlak, nebo pálení v místě aplikace. Výkon se provádí bez místní nebo celkové anestezie.
Délka ošetření je do 30 minut. Po výkonu je nasazena kompresní punčocha, kterou pacient nosí následně po dobu 3 týdnů. První dva týdny trvale, snímat ji může na sprchování. Poslední týden již jen přes den. Jinak ale není nutné žádné omezení režimu pacienta.
Po sklerotizaci se v ošetřených místech objeví dočasně modřiny, zejména u větších žilek se mohou objevit přechodné pigmentace světle hnědé barvy. Jedná se o běžnou reakci pokožky, která časem opět vymizí.
APTOS® je jedinečná metoda miniinvazivního přístupu při řešení problémů se stárnutím, při které se vypnutí kůže obličeje provádí pomocí systému vstřebatelných nití s vícesměrnými, dvousměrnými, protisměrnými háčky a pružinkami. Tato metoda je již rozvíjena od roku 1996 a vyvinul ji Dr. Marlen Sulamanidze, Ph. D., ke tvarování, povytažení (liftingu), konturování obličeje. Na rozdíl od klasického faceliftu se nejedná o chirurgické odstranění tkáně. Výkon je prováděn v lokální anestezii, trvá cca 30 min. Jedná se o vysoce efektivní a současně velmi šetrnou metodu. Během jednoho zákroku lze ošetřit několik partií obličeje.
Výhody liftingových nití APTOS®
- šetrný výkon
- výkon v lokální anestezii
- délka výkonu 20 – 30 min
- rychlý efekt
- dlouhodobý účinek
- možnost opakovaní zákroku
- minimální traumatizace tkání (bez jizev)
- krátká doba rekonvalescence
- velmi nízké riziko pooperačních komplikací
Jaké problémy APTOS® řeší?
- ochabnutí kůže podkoží
- pokles obočí s horním segmentem obličeje (čela), částečně horních víček
- pokles střední části obličeje s prohloubenou nosoretní rýhou, ztrátou objemu v lícní oblasti
- pokles dolního segmentu v oblasti spodní čelisti s vytvořením vrásek kolem brady („marionet“)
- povytažení a zpevnění kůže podbradku
- pozvednutí ústních koutků pomocí APTOS® spring techniky
Výkon
Jedná se o krátký ambulantní výkon v lokální anestezii.
Nitě se zavádějí do podkoží dle předem určených šablon k ošetření požadované lokality.
Díky používání těchto moderních postupů se minimalizuje traumatizace tkání a snižuje se riziko vzniku krvácení a otoků.
Rekonvalescence je krátká, v domácí péči, s brzkým návratem do pracovního a společenského života.
Minimální otok a modřiny ustupují do několika málo dnů.