Sklerotizace je ošetření, při kterém je do rozšířených žilek na dolních končetinách vstřikován sklerotizační roztok. Ten způsobí podráždění žilní stěny a následné uzavření poškozené žilky.
Sklerotizace se používá k odstranění drobných metličkových a retikulárních varixů.
Průběh sklerotizace
Při výkonu je postupně tenkou jehlou do viditelných žilek aplikován sklerotizační roztok. Z každého vpichu zmizí vždy určitý okrsek žilek. U větších žil je místo roztoku používána sklerotizační pěna, která je u těchto žil účinnější. Při výkonu může pacient cítit mírný tlak, nebo pálení v místě aplikace. Výkon se provádí bez místní nebo celkové anestezie.
Délka ošetření je do 30 minut. Po výkonu je nasazena kompresní punčocha, kterou pacient nosí následně po dobu 3 týdnů. První dva týdny trvale, snímat ji může na sprchování. Poslední týden již jen přes den. Jinak ale není nutné žádné omezení režimu pacienta.
Po sklerotizaci se v ošetřených místech objeví dočasně modřiny, zejména u větších žilek se mohou objevit přechodné pigmentace světle hnědé barvy. Jedná se o běžnou reakci pokožky, která časem opět vymizí.